How Much Is A Loaf Of Bread In New Jersey?

Food prices

Markets Edit
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3.16$
Rice (white), (1 lb) 2.13$
Eggs (regular) (12) 4.17$
Local Cheese (1 lb) 5.67$

How much does a loaf of bread cost in New Jersey?

$0.67
The average cost of a loaf of bread is $2.50, according to Study-in-US.org. However, depending upon where you live, the cost can fluctuate dramatically.
Average Price Of A Loaf Of Bread In Every State.

State Cost
New Jersey $0.67
New Mexico $1.38
New York $0.88
North Carolina $0.88

How much is a loaf of bread 2022?

Average prices for Bread, white, pan, per lb. ( 453.6 gm):

Year Average price (White bread) Inflation adjusted price (2022 dollars)
2022 $1.69 (latest available value) $1.69
2021 $1.52 $1.62
2020 $1.45 $1.56
2019 $1.30 $1.46

What is the price of a loaf of bread in 2021?

Average cost: $2.50
The average cost of a loaf of bread is $2.50, according to Study-in-US.org.

Is food expensive in New Jersey?

Just as food costs are higher than average in New Jersey, so, too, are incomes. The typical family in the state earns $104,804 a year, compared to the national average of $80,069. New Jersey residents are less likely to rely on government assistance to afford groceries than the typical American.

How much is a gallon of milk in Jersey?

$2.83
For many milk is a grocery staple. However, depending upon where you live, the cost can fluctuate dramatically. According to the USDA, the average gallon of whole milk is $3.59 a gallon.
Average Price Of Milk In Every State.

See also  Where Do The Oldest People Live In New Jersey?
State Cost
New Jersey $2.83
New Mexico $2.09
New York $1.97
North Carolina $2.60

How much is a dozen eggs in New Jersey?

Complete data

[hide]Egg prices by state, August 2018
State State capital (or other large city) Cost
New Jersey Trenton $1.60
New Mexico Santa Fe $0.98
New York Albany $1.63

How much was gas a gallon in 1960?

Supporting Information

Year Gasoline Price (Current dollars/gallon) Gasoline Price (Constant 2011 dollars/gallon)
1960 0.31 1.86
1961 0.31 1.87
1962 0.31 1.83
1963 0.31 1.80

How much is bread in Russia?

Definitions

STAT Russia
Prices at markets > Loaf of bread > Fresh, white $0.68 Ranked 111th.
Prices at markets > Milk > 1 litre $1.11 Ranked 98th. 12% more than United States
Prices at markets > Rice > White, 1kg $1.22 Ranked 106th.
Prices at markets > Water > 1.5 litre bottle $0.88 Ranked 79th.

How much is a loaf of bread in Florida?

Food prices

Markets Edit
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.74$
Rice (white), (1 lb) 1.92$
Eggs (regular) (12) 3.25$
Local Cheese (1 lb) 4.74$

How much is a standard loaf of bread in USA?

Groceries for one person, for one week, can run between $20 and $40, depending on what you diet consists of. A gallon of milk costs approximately $3.50, a loaf of bread is about $2.50, Rice is about $1 per pound, and eggs are about $2.00 per dozen.

What is the price of bread now?

The national average retail price of white pan bread was 160.7¢, up 2.9¢ per lb from February and up 8.1¢ from March 2021. At 212.1¢ per lb, the national average price for whole wheat bread was up 9.2¢ per lb from February but down 7.5¢ per lb from March 2021.

See also  How Much Money Do You Need To Buy A House In New Jersey?

How much is bread in Hawaii?

Cost of Living in Honolulu

Restaurants Edit
Water (12 oz small bottle) 2.04$
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 6.73$
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 5.36$

What is the cheapest place to live in New Jersey?

Most Affordable Places to Live in New Jersey

  • Hightstown.
  • New Brunswick.
  • Phillipsburg.
  • Pompton Lakes.
  • Rahway.
  • Toms River.

How much does eggs cost in New Jersey?

Food prices

Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 4.21$
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3.16$
Rice (white), (1 lb) 2.13$
Eggs (regular) (12) 4.17$

What is the average salary in New Jersey?

$64,207
Average Salary in New Jersey

Annual Salary Monthly Pay
Top Earners $100,044 $8,337
75th Percentile $75,033 $6,252
Average $64,207 $5,350
25th Percentile $49,522 $4,126

Why is food so expensive in New Jersey?

“The price increases customers are seeing are retail industry-wide and due to a variety of factors including a reduced labor force, supply chain challenges, increasing demand for goods, and rising fuel prices,” said Linda M. Doherty, President & CEO of the NJ Food Council.

Where is the most expensive milk in the US?

As of September 2018, the price of one gallon of milk ranged from $0.93 in Illinois to $4.69 in Hawaii. The price of one gallon of milk was less than $2.00 in 14 states. The price was between $2.00 and $2.99 in 24 states and Washington, D.C.

What’s the price of gas in New Jersey right now?

$4.297
New Jersey average gas prices

See also  When Did Hurricane Sandy Hit The New Jersey Shore?
Regular Diesel
Current Avg. $4.297 $5.277
Yesterday Avg. $4.313 $5.303
Week Ago Avg. $4.399 $5.403
Month Ago Avg. $4.775 $5.860

How much is a carton of eggs in New Jersey?

The average carton of eggs costs $1.83, according to the US Bureau Of Labor Statistics.
Average Price Of A Dozen Eggs In Every State.

State Cost
New Hampshire $1.78
New Jersey $1.60
New Mexico $0.98
New York $1.63

How much is a dozen eggs in Florida?

This average is based on 8 price points. It provides a decent estimate, but it is not yet reliable. Latest update: July 24, 2022.